آموزش نصب و عیب یابی دوربین های مدار بسته به صورت رایگان ویرا دهکده ی فرتاک

جستجو
۱۳۹۶/۵/۲۳ دوشنبه
(0)
(0)
آموزش نصب و عیب یابی دوربین های مدار بسته به صورت رایگان ویرا دهکده ی فرتاک
آموزش نصب و عیب یابی دوربین های مدار بسته به صورت رایگان ویرا دهکده ی فرتاک
راهنمای مشکلات رایج در سیستم دوربین مداربسته
 
  • انتقال تصویر روی موبایل با کامپیوتر کار نمی کند
در این حالت اگر انتقال تصویر شما از کار افتاده است ممکن است مشکل از سرویس اینترنتی شما باشد - انتقال تصویر در حالاتی که آی پی استاتیک تغییر کند قطع می شود. پس ابتدا از وصل بودن اینترنت به دستگاه و همچنین عدم تغییر آی پی استاتیک اطمینان حاصل کنید. 
  • انتقال تصویر کار می کند اما تصویر با قطع و وصل و یا فریز همراه است
به احتمال قوی مشکل از افت سرعت اینترنت شما می باشد - سرعت اینترنت را در هر دو سمت چک کنید ، شما می بایست هم در طرف دستگاه از سرعت اینترنت مطلوب برخوردار باشید و هم در طرفی که موبایل و کامپیوتر خود را به اینترنت وصل کرده اید.
  • دی وی آر روشن است - فقط یک دوربین تصویر ندارد:
قبل از هر چیز برق اتصال دوربین را چک کنید - اگر دوربین مجهز به مادون دید در شب می باشد در صورتی که برق به دوربین ها متصل باشد هنگام تاریکی چراغ های مادون دوربین روشن می شود - اگر از وصل بودن برق دوربین اطمینان دارید ممکن است فیش اتصالی به دوربین دچار مشکل شده باشد.
  • دی وی آر روشن است - چند دوربین تصویر ندارد:
احتمال خرابی چند دوربین بصورت همزمان بسیار کم است. پس به دنبال مشکل در قطع برق دوربین ها و یا کابل دوربین ها باشید. در برخی موارد ممکن است برق چند دوربین از یک منبع تغزیه و یا یک جعبه تقسیم گرفته شده باشد و مشکل در برقرسانی آن قسمت سبب قطع برق چند دوربین بصورت همزمان شده باشد. اگر از رسیدن برق به دوبین ها اطمینان دارید سیم های دوربین را چک کنید.
  • دی وی آر خاموش است - برق به دی وی آر وصل است - اما روشن نمی شود:
اگر از اتصال برق به دوشاخه دی وی آر اطمینان دارید ممکن است مشکل از آداپتور باشد - اگر آداپتور سالم است و به دی وی آر متصل می باشد یک مشکل سخت افزاری در هارد و یا برد دی وی آر بوجود آمده است - یک بار هارد را از دی وی آر جدا کنید و دی وی آر را روشن کنید - اگر مشکل برطرف شد ، هارد را در سیستم دیگر ( کامپیوتر یا دی وی آر) تست کنید ، اگر هارد مشکلی نداشت مشکل شما به احتمال زیاد از کابل اتصالی هارد به دی وی آر است.  
  • یک یا چند تصویر دچار نویز ( پارازیت ) شده است
در این حالت مشکل به احتمال قوی از فیش های اتصالی به دوربین یا دستگاه ضبط تصاویر شما می باشد. در برخی موارد افت آمپر منبع تغذیه نیز می تواند سبب نویز در تصویر شود. همچنین نواسانات برق می تواند روی تصاویر تاثیر گذار باشد. پس موارد را بررسی کنید
 
 
 
 
                                                 
مراحل عیب یابی دوربین مدار بسته :
۱- عیب یابی دوربین مدار بسته – قطع تصاویر :
قطع تصاویر به صورت کلی می تواند به دلایل زیر باشد:
* دستگاه DVR دچار مشکل شده باشد و یا خروجی های آن دچار مشکل شده باشد که در اینصورت باید یا دستگاه را با مانیتور یا تلوزیون دیگر آزمایش کنید و یا آداپتور دستگاه را با ولت متر تست کنید که سالم و یا معیوب بودن آن مشخص شود.
* آداپتور (منبع تغذیه) مرکزی دچار مشکل شده است.
۲- عیب یابی دوربین مدار بسته قطع برق کلی سیستم دوربین مدار بسته :
در صورتی که تصویر برنامه دستگاه DVR  بر روی مانیتور نمایان است اما تصاویر دوربین مدار بسته قطع است رایج ترین علت آن قطع یا سوختگی منبع تغذیه (آداپتور) مرکزی دوربین مدار بسته است که با تعویض آن مشکل حل می شود اما بعضی مواقع آداپتور نیز سالم است اما تصاویر همه قطع است که این مشکل میتواند از سیم کشی برق داخلی سیستم دوربین مدار بسته باشد که با توجه به اینکه همیشه در سیستم هایی که از آداپتور مرکزی استفاده می شود برق داخلی سیستم ۱۲ ولت است بنابراین شما میتوانید از انشعابات سیم برق داخل سیستم دوربین ها تست گرفته و مشکل را رفع کنید. و یا سیگنال های ورودی دوربین ها کنترل شوند. برنامه سازگار با دستگاه نیست به آخرین ورژن ارتقا دهید. تنظیمات جدید انجام شده سیستم را به تنظیمات کارخانه برگردانید. privacy mask  را چک کنید یا screen saver نقص سخت افزاری DVR است و باید به متخصص مراجعه کنید.
۳- عیب یابی دوربین مدار بسته – قطع یا قطع و وصل شدن تصاویر یک یا چند دوربین مدار بسته :
معمولا زمانی یک تصویر دوربین قطع می شود دلیل آن عیب در منبع تغذیه مجزای دوربین یا محل اتصال فیش آداپتوری آن یا فیش BNC تصویر آن می باشد که شما با چک کردن آنها می توانید مشکل را به آسانی حل کرده و آنها را تعویض نمائید.
توجه: در سیستم های دوربین مدار بسته که برای هر دوربین یک منبع تغذیه در نظر گرفته می شود برق داخلی سیستم ۲۲۰ ولت است بنابراین قبل از هر عملی باید برق اصلی ورودی سیستم مداربسته را قطع کرده و سپس دست به تعویض زد.
در صورت سالم بودن موارد بالا قطع تصویر میتواند از مشکل داخلی خود دوربین باشد که در این صورت فقط باید توسط کارشناسان تعمیر گردد.
۴- عیب یابی دوربین مدار بسته – عدم ضبط تصاویر بر روی هار دیسک:
این آلارم از رایج ترین مشکلات هارد دیسک درایو می باشد  HARD DISK NOT found
از مهمترین دلایل آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
– اتصال داخلی هارد با برد اصلی قطع شده یا برق هارد دچار مشکل شده است.
– هارد خراب شده است.
– هارد نیاز به فرمت مجدد و راه اندازی دوباره دارد .
۵- عیب یابی دوربین مدار بسته – عدم کارکرد دکمه ها یا  موس یا خاموش روشن شدن غیر عادی دستگاه DVR:
معمولا این مشکل در DVR های درجه دو و NO NAME بسیار رایج است که مهمترین نشانه آن از کار افتاده کلید های پنل جلویی دستگاه و یا از کار افتادن موس دستگاه و یا نشناختن مووس می باشد که در این صورت باید دستگاه را به کارشناس تعمیر سپرد.
۶- عیب یابی دوربین مدار بسته – تصویر دوربین مدار بسته پخش می شود اما دارای نویز بسیار است:
مهمترین دلیل این مشکل استفاده از BNC های نامرغوب در زمان راه اندازی سیستم مداربسته است مخصوصا استفاده از BNC های پیچی که پس از مدتی سیم ها دچار شکستگی شده و تصاویر قطع یا دچار مشکل میشود که شما میتوانید با تعویض آنها مشکل را رفع نماید و بهترین BNC برای سیستم های انالوگ BNC های لحیمی یا پرسی است.
از رایج ترین مشکلات دیگر نویز در دوربین مدار بسته میتوان به مجاور بودن کابل های کواکسیال تصویر با برق فشار قوی و یا قدیمی و مستهلک شدن کابل ها می باشد.
۷- عیب یابی دوربین مدار بسته – دستگاه به ظاهر در حال رکورد است اما کاربر نمی تواند تصاویر ضبط شده قبلی را مشاهده کند:
از مهمترین دلایل این مشکل میتوان به خراب شدن هارد دیسک درایو و یا مشکل در کابل های اتصالی آن و یا برنامه از نصب خارج شدن و یا مشکل در نرم افزار DVR می شود اشاره نمود که در اینصورت معمولا می شود با تنظیم مجدد دستگاه DVR این مشکل را حل نمود.
۸- عیب یابی دوربین مدار بسته – هنگام باز پخش تصاویر ناقص یا بدون صدا می باشد:
زمان تنظیم ضبط کیفیت تصاویر را خیلی پائین تنظیم شده و یا به دلیل کوچک بودن bit data تصاویر در هنگام تمام صفحه بودن قطعه قطعه است برای حل این مشکل دستگاه را خاموش روشن کنید در صورت درست نشدن تصاویر مشکل از هارد یا دستگاه DVR است.
در صورت بازپخش تصاویر اگر تصویر بدون صدا است مهمترین مشکل می تواند از خراب شدن میکروفن یا قطع شدن منبع تغذیه آن یا مشکل در سیم کشی و اتصالات آن و یا خاموش بودن تیک ضبط صدا در برنامه باشد.
۹- عیب یابی دوربین مدار بسته – تاریخ و زمان صحیح نیست:
معمولا اگر ولتاژ پائین باشد و یا باتری بک آپ دچار مشکل باشد زمان و تاریخ به هم میخورد که با تنظیم مجدد آن مشکل حل می شود.
۱۰- عیب یابی دوربین مدار بسته – دستگاه PTZ  درست کار نمی کند:
* مشکل از پنل PTZ است.
* تنظیمات رمز گشای PTZ، اتصالات و نصب ها درست نبوده است.
* اتصالات کابل درست نیست.
* تنظیمات PTZ درست نیست.
* رمز گشای PTZ و پروتکل DVR با هم همخوان نیستند.
* رمز گشای PTZ و آدرس DVR همخوان نیستند.
* زمانی که رمز گشا های متعددی وجود دارد به دلیل فاصله زیاد و برگشت امواج بایستی ۱۲۰ اهم مابین رمز گشای PTZ باشد در غیر این صورت کنترل PTZ ثابت نیست.
* فاصله بسیار زیاد است.
* کابل دیتای PTZ دچار مشکل شده است.
۱۱- عیب یابی دوربین مدار بسته – تنظیمات موشن دتکشن درست عمل نمی کند:
* تنظیمات دوره های رکورد درست نمی باشد.
* تنظیمات منطقه موشن دتکشن صحیح نیست.
* حساسیت بسیار کم یا بسیار زیاد است.
* معمولا برای بعضی ورژن ها محدودیت سخت افزاری وجود دارد.
۱۲- عیب یابی دوربین مدار بسته – آلارم خاموش نمی شود یا کار نمی کند:
* تنظیمات هشدار یا آلارم درست نیست.
* خروجی آلارم به صورت دستی باز است.
* خطای ورودی دستگاه یا اتصال درست نیست.
* بعضی از ورژن ها ممکن است این مشکل را داشته باشند که سیستم را ارتقا مشکل حل می شود.
* اتصال کابل آلارم درست نیست.
* ورودی سیگنال آلارم درست نیست.
* حلقه های زیادی به یک خروجی آلارم متصل است.
۱۳-عیب یابی دوربین مدار بسته – پسورد DVR را فراموش کرده اید:
معمولا در دستگاه های DVR به صورت پیش فرض کارخانه تولید کننده یک پسورد پیش وجود دارد که البته هر برند با یکدیگر متفاوت است حال در این مقاله تلاش می کنیم که برای شما اطلاعات مفیدی قرار دهیم.
– اصولا پسورد دستگاه به صورت چهار رقم تا هشت رقم است .
– دستگاه DVR هایک ویژن : این دستگاه ها معمولا پسورد پیش فرض آنها ۱۲۳۴۵ است.
– دستگاه DVR سامسونگ : این دستگاه ها معمولا پسورد پیش فرض آنها ۱۲۳۴ است.
– دستگاه های DVR پلاس ویژن : این دستگاه ها معمولا پسورد پیش فرض آنها ۱۲۳۴۵۶ است .
حال دو روش هم در ارتباط با باز گرداندن پسورد دستگاه feeler که معمولا قابل اجرا است را توضیح می دهیم:
 
عیب یابی دوربین مدار بسته – روش بازگرداندن پسورد :
روش اول: در ابتدا به هیچ قسمتی وارد نشوید،  ابتدا کلید   Esc  را بالای  ۵  ثانیه نگه دارید  ، بعد  از آن  کلید   Stop را بالای   ۵  ثانیه  نگه دارید.  این دو عمل را به مدت ۳  ثانیه با هم انجام دهید .
وقتیکه صدای بوق را شنیدید به معنی برگرداندن رمز به  حالت تنظیمات کارخانه میباشد.  کاربر اولیه  admin  strong>  بوده و رمز عبورهم که خالی میباشد.
روش دوم: ابتدا به هیچ قسمتی وارد نشوید،  در ابتدا کلید   SLOW   را بالای  ۵  ثانیه نگه دارید  ، بعد  از آن  کلید   FAST  را بالای   ۵  ثانیه  نگه دارید.  این دو عمل را به مدت ۳  ثانیه با هم انجام دهید .
وقتیکه صدای بوق را شنیدید به معنی برگرداندن رمز به  حالت تنظیمات کارخانه میباشد.  کاربر اولیه  admin    بوده و رمز عبورهم که خالی میباشد.
۱۴- دستگاه DVR هارد دیسک درایو را نمی شناسد:
خرابی هارد و یا اتصالات از رایجترین دلایل این مشکل می باشد.
۱۵- انتقال تصویر از طریق اینترنت قطع شده است:
* قطع اینترنت متصل به دستگاه DVR
* عوض شدن IP انتقال تصویر
* تغییر در تنظیمات انتقال تصویر
از رایجترین مشکلات قطع انتقال تصاویر می باشد.
 
 
شرکت سازنده